Zwiększające się potrzeby gospodarki oraz użytkowników urządzeń elektrycznych, sprawiają,
że coraz więcej uwagi poświęcamy zabezpieczaniu się przed przepięciami lub przerwą w dostawie energii. Sprawy te nabierają także większego znaczenia dla projektantów budynków biurowych czy administratorów obiektów administracji publicznej, gdzie bezpieczeństwo zasilania jest podstawą jej funkcjonowania. Z pomocą przed takimi sytuacjami przychodzą urządzenia UPS, pozwalające zabezpieczyć obiekt przez nagłymi, nieprzewidzianymi problemami związanymi z zasilaniem w energię elektryczną. Rozwiązanie to może być skuteczne tylko wtedy, gdy do danego typu budynku dobierzemy odpowiednie urządzenia.
Rozwiązania UPS wykorzystywane są dziś w wielu obszarach życia prywatnego, jak i w pracy zawodowej. Przyczyną coraz częstszego ich stosowania jest fakt, że nawet kilku sekundowy, nie mówiąc o dłuższym okresie, brak zasilania czy zanik fazy może zakłócić sprawne funkcjonowanie obiektu. Koszty związane z jego przywróceniem mogą być wysokie. Dlatego nowoczesne urządzenia i systemy UPS pozwalają nie tylko chronić budynki, ale również zwiększyć bezpieczeństwo finansowe obiektu.
Jak wybrać odpowiednie zabezpieczanie UPS dla budynków?
Pierwszym z czynników jest rodzaj budynku. Urządzenie powinno być dobrane pod kątem znajdującej się tam instalacji. Dobrym rozwiązaniem jest tu UPS Smart RT 15kVA, który umożliwia podłączenie do dwóch oddzielnych źródeł zasilania, w razie potrzeby pozwala na szybkie rozszerzenie o dodatkowy czas podtrzymania, a klient dopiero po zakupie może zdecydować o rodzaju podłączenia urządzenia do sieci zasilającej (1:1, 3:1, 3:3).
Kolejnym z czynników jest rodzaj sprzętu elektronicznego pracującego w obiekcie oraz ilość tych urządzeń. Większość obiektów biurowych czy użyteczności publicznej posiada dziś własne, mniejsze lub większe serwerownie. Urządzenia te są bardzo wrażliwe i wymagają szczególnej ochrony. Tutaj należy zastanowić się nad specjalnymi rozwiązaniami UPS, które w momentach krótkotrwałych przerw w dostawie energii, zabezpieczą i dostarczą przez pewien czas zasilanie. W takiej sytuacji można wykorzystać UPS MGE Galaxy 5500, który chroni inne urządzenia przed zakłóceniami zasilania — nawet w skrajnie niesprzyjających środowiskach.
Na odpowiednie zabezpieczenie budynku wpływa także dobór odpowiedniego typu zasilania. Wyboru dokonać można z pośród pięciu dostępnych układów zasilania takich jak:
1. System indywidualnego zasilania oparty na zasilaczu bezprzerwowym UPS, stosowany dla pojedynczych urządzeń.
2. System zasilania centralnego oparty na zasilaczu UPS, stosowany w celu zabezpieczenia grupy urządzeń (np. serwerowni).
3. System oparty o agregat prądotwórczy – stosowany dla zabezpieczenia zasilania w dłuższym okresie i umożliwiający samodzielne zasilanie urządzeń, tolerujących krótkie przerwy zasilania.
4. System hybrydowy, stanowiący połączenie systemu UPS, agregatu oraz automatyki sterującej.
5. Systemy specjalistyczne, stosowane w obiektach o wysokim stopniu złożoności (np. w obiektach przemysłowych, elektrowniach itp.)
Dobór odpowiedniego UPS-a dla naszego budynku jest więc procesem złożonym, ale ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu pracy. Działania te warto powierzyć firmie lub specjalistom, którzy odpowiednio dobiorą urządzenia, a tym samym zabezpieczą nasz budynek przed nieprzewidzianymi sytuacjami.
Link do strony artykułu: https://wm2.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/bezpieczenstwo-zasilania-budynkow